Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Senat i Polonia

W dniach 16-20 września br. odbyło się VII Światowe Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Kraków-Warszawa ¢ 99. Honorowy patronat nad imprezą objęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W forum uczestniczyło 150 dziennikarzy polonijnych z 27 krajów świata: z Europy Wschodniej, Zachodniej, obu Ameryk i Australii.

Organizatorem forum jest Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, powstałe na początku tego roku. Patronat nad imprezą objęło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Ministerstwo Skarbu Państwa, UKFiT, prezydenci Krakowa i Tarnowa.

Podczas pobytu w Polsce dziennikarze polonijni uczestniczyli w warsztatach poświęconych multimediom, odwiedzili redakcje gazet, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Poznali także najciekawsze miejsca Małopolski.

Uroczystego otwarcia forum 16 września br. dokonał w Ratuszu Miejskim w Tarnowie wicemarszałek Andrzej Chronowski. Wicemarszałek Senatu podziękował mediom polonijnym za rolę, jaką odegrały w procesie przystąpienia Polski do NATO. Wicemarszałek A. Chronowski przypominał, że fundamentem dziennikarstwa jest etyka, a "w niej prawda i jej zgłębianie". Wiceminister kultury i sztuki Jacek Weiss przywołał zaś słowa Adama Mickiewicza: "Polska nie jest tam, gdzie jest jakaś ziemia określona granicami, ale wszędzie tam, gdzie biją serca naszych rodaków".

Uroczyste zakończenie VII Światowego Forum mediów Polonijnych odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. W uroczystości wzięła udział marszałek Senatu A. Grześkowiak i przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janina Sagatowska.

Podczas uroczystości wręczono nagrody Fidelis Poloniae. Po raz pierwszy nagrody te przyznano postaciom świata polonijnego szczególnie zasłużonym w utrzymywaniu więzi Polonii z krajem. Otrzymali je: Edward Moskal (Polonia północnoamerykańska), Jan Kobylański (Polonia Ameryki Południowej), Zygmunt Szkopiak (Europejska Rada Wspólnot Polonijnych) i Leszek Talko (Polonia francuska). Wśród nominowanych do nagrody byli też m.in. Jan Nowak-Jeziorański i prof. Andrzej Stelmachowski.

Podczas uroczystości podkreślano rolę polonijnych mediów w tworzeniu propolskiego lobby na świecie, utrwalaniu przez nie polskiej kultury i dbaniu o dobre imię Polski.

Przemawiając do uczestników uroczystego zakończenia VII Światowego Forum Mediów Polonijnych, marszałek Senatu A. Grześkowiak powiedziała:

Szanowni Państwo!

Rodacy!

Cieszę się niezmiernie, że mogę uczestniczyć w siódmym już Światowym Forum Mediów Polonijnych, tym bardziej że jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jestem nie tylko honorowym patronem tej imprezy, ale z ramienia Państwa Polskiego opiekunem Polonii i Polaków za granicą. Moim zadaniem jest pomoc Rodakom w rozwiązywaniu ich problemów, a właśnie na takich spotkaniach, jak to, mam okazję lepiej problemy te poznać.

W Polsce Odrodzonej Senat przykładał ogromną wagę do spraw związanych z Polonią i do problemu emigracji, starał się umacniać więzi wychodźstwa z Ojczyzną, wspierać polską kulturę i oświatę na obczyźnie.

Z inicjatywy Senatu zbierano co roku niebagatelne sumy, które służyły wspieraniu polskości i polskiej oświaty w wielu skupiskach polonijnych.

Nawiązując do tych wspaniałych wzorów wypracowanych w dwudziestoleciu międzywojennym, Senat III Rzeczypospolitej stał się spadkobiercą tej chlubnej tradycji. Od pierwszej kadencji objął patronat nad Polonią i Polakami za granicą. Od 1990 roku w budżecie Kancelarii Senatu umieszczane są środki przeznaczone na opiekę nad polskimi i polonijnymi środowiskami na świecie, stanowiące praktyczny wyraz tego patronatu. Działalność Senatu nie ogranicza się jedynie do działań Marszałka Senatu, prac Prezydium Senatu, które decyduje o podziale środków finansowych czy działalności Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

Senat Rzeczypospolitej prowadzi także działalność legislacyjną, m.in. wystąpił z inicjatywami ustawodawczymi bardzo istotnymi dla naszych Rodaków za granicą. Przygotowanie projektów ustaw jest dziełem przede wszystkim senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

Pierwsza inicjatywa to projekt nowej ustawy o obywatelstwie polskim. Projekt stwarza możliwość przynajmniej częściowego wyrównania krzywd Polakom bezprawnie pozbawionym polskiego obywatelstwa podczas II wojny światowej i w okresie PRL.

Druga inicjatywa Senatu to projekt ustawy o Karcie Polaka. Projekt ustawy przewiduje, że Polacy mieszkający poza granicami państwa polskiego przyjeżdżający do Polski nie byliby traktowani jako cudzoziemcy, jak to ma miejsce obecnie, ale korzystaliby z tzw. przywileju ojczyźnianego. Przywilej potwierdzany byłby w dokumencie osobistym - Karcie Polaka. Do otrzymania takiej Karty uprawnione byłyby osoby, które:

- posiadały obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej, lecz wskutek sytuacji po II wojnie światowej znalazły się poza jej granicami i pozbawione zostały obywatelstwa polskiego,

- będąc obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i zamieszkując jej terytorium, wyemigrowały wskutek prześladowań politycznych, narodowościowych, religijnych lub z przyczyn ekonomicznych.

Kartę mogłyby też otrzymać osoby pochodzenia polskiego, które wprawdzie nigdy obywatelstwa polskiego nie posiadały, ale kultywują narodowość polską.

Posiadacz Karty Polaka uprawniony byłby m.in. do:

- wjazdu na terytorium Państwa Polskiego bez obowiązku posiadania niezbędnych środków finansowych wymaganych od cudzoziemców;

- prawa pobytu w Polsce nieograniczonego w czasie;

- nauki języka polskiego i dostępu do szkół publicznych wszystkich szczebli oraz świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej, w czasie pobytu w Polsce, na zasadach obowiązujących obywateli polskich.

Trzecia inicjatywa senacka to projekt ustawy o repatriacji. Projekt tej ustawy realizuje zapis konstytucji, że osoby pochodzenia polskiego mają prawo do osiedlenia się na stałe na terytorium Rzeczypospolitej. Ustawa o repatriacji powinna ułatwić rozwiązanie problemu repatriacji Polaków i osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu i innych państw środkowoazjatyckich, z których - jak się szacuje - ok. 50 tysięcy osób pragnie osiedlić się w Polsce. Są to osoby deportowane w okresie terroru stalinowskiego ze swoich stron ojczystych oraz ich potomkowie. Projekt ustawy przewiduje, że osoby te winny mieć nie tylko prawo do powrotu, ale do świadczeń socjalnych na równi z obywatelami polskimi zamieszkałymi w kraju, do wykonywania zawodu zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, wreszcie do swobodnego dostępu swoich dzieci do kształcenia na wszystkich szczeblach nauczania. Repatriantom z państw azjatyckich udzielano by pomocy w rozszerzonym zakresie, ułatwiającej im adaptację w nowym środowisku.

Projekty wspomnianych ustaw skierowane zostały do Sejmu i ten na najbliższym posiedzeniu, rozpoczynającym się 22 września, zadecyduje o dalszym ich losie.

Szanowni Państwo!

Siódme Światowe Forum Mediów Polonijnych zmierza ku końcowi. Zdobyte w czasie jego trwania doświadczenia z pewnością pozwolą Państwu lepiej wywiązywać się ze swoich, i tak niełatwych, obowiązków. Fakt, że pracujecie Państwo w mediach polonijnych, nakłada na Państwa szczególne zobowiązania. Podstawowym jest krzewienie języka polskiego, historii Polski, czy szerzej - naszej narodowej tradycji w środowiskach polonijnych. Media powinny także dokumentować życie tych środowisk, ich problemy, osiągnięcia i dokonania w krajach osiedlenia. Ale macie Państwo także ogromne możliwości wspierania strategicznych celów polskiej polityki i gospodarki, przyczyniać się do budowania propolskiego lobby w swoich drugich ojczyznach.

Pamiętajmy, że wszyscy - nieważne czy w kraju, czy poza jego granicami - pracujemy dla dobra Ojczyzny, dla Jej przyszłości. Musimy zatem działać wspólnie, zapomnieć o podziałach, bo przecież, jak pięknie ujął to poeta:

Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,

Wszystkie me siły jej składam w ofierze

Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,

Cały do Ciebie, Ojczyzno należę.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment