Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Stanisława Cieśli, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41):

Warszawa, dnia 5.08.1999 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie znak: AG/043/235/99/IV Oświadczeniem złożonym przez Senatora Stanisława Cieślę na posiedzeniu Senatu RP w dniu 18.06.br. w sprawie sytuacji pielęgniarek i położnych w kraju z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie wyjaśniam.

Manifestowane przez środowisko pielęgniarek i położnych problemy oraz narastające niezadowolenie tej grupy zawodowej spowodowane trudną sytuacją zawodową i społeczną pozostają przedmiotem zainteresowania rządu, czego wyrazem są prowadzone od kilku tygodni negocjacje w sprawie postulatów zgłaszanych przez środowisko pielęgniarskie. Należy jednak podkreślić, że trudna sytuacja pielęgniarek i położnych wynika przede wszystkim z wieloletnich zaniedbań w systemie ochrony zdrowia oraz opóźnień we wdrożeniu reformy. Głębokie przeobrażenia zachodzące aktualnie w reformującym się systemie opieki zdrowotnej, wynikające ze zmiany sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych dodatkowo wyeksponowały szereg problemów w tym również pielęgniarskich, co znalazło wyraz w różnych formach protestu tej grupy zawodowej. Mając świadomość takiej sytuacji, w momencie objęcia stanowiska nawiązałam kontakt i podjęłam bezpośrednią współpracę z organizacjami reprezentującymi poszczególne środowiska medyczne.

W ostatnim okresie w wyniku negocjacji prowadzonych pomiędzy rządem a stroną społeczną w dniu 11.07.br. zostały przyjęte ustalenia, które określają sposób realizacji najważniejszych postulatów zgłaszanych przez środowisko pielęgniarskie w tym w szczególności podwyżek od 1 kwietnia 1999 r. o 2% powyżej inflacji.

Dążąc do zagwarantowania realizacji powyższego zobowiązania został określony szczegółowy harmonogram działań wraz z systemem monitorującym. Działania te umożliwią wypłatę podwyżek w zakładach opieki zdrowotnej w terminie do 31.08.br.

W celu całościowego rozwiązania problemów zgłoszonych przez środowisko pielęgniarek i położnych strona rządowa i strona społeczna wyłoniły następujące grupy robocze:

- do spraw programu osłonowo-restrukturyzacyjnego,

- do spraw finansowania systemu ochrony zdrowia i wynagrodzeń w służbie zdrowia,

- do spraw układów zbiorowych pracy,

których celem jest przygotowanie propozycji szczegółowych rozwiązań w poszczególnych obszarach.

Odnosząc się do szczegółowych spraw będących przedmiotem oświadczenia Pana Senatora pragnę podkreślić, że wielokrotnie podnoszona kwestia wypłaty "13-tek" pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej będzie mogła znaleźć ostateczne rozwiązanie. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów zmianą projektu rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. w sprawie wymagań i kryteriów, jakim powinni odpowiadać świadczeniodawcy oraz zasad i trybu zawierania umów ze świadczeniodawcami na pierwszy rok działalności Kas Chorych suma należności określona w umowie z samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej nie obejmuje dodatkowego wynagrodzenia rocznego (skreślenie zapisów zawartych w § 7 ust. 2 ppkt 2 cyt. rozporządzenia). Jednocześnie przygotowany do przedłożenia Sejmowi RP projekt zmiany ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym precyzuje, że kwota przekazana dyrektorom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Kasy Chorych przeznaczona dla pracowników uprawnionych do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 1998 r., nie podlega zwrotowi. Warunkiem bezzwrotnego przekazania w/wym. środków jest złożenie przez dyrektora zakładu oświadczenia o ich otrzymaniu od Kasy Chorych z przeznaczeniem na przedmiotowe dodatkowe wynagrodzenie oraz dokonaniu wypłat pracownikom z określeniem ich łącznej kwoty a także zobowiązanie spzoz o przejęciu ewentualnych dalszych roszczeń pracowników związanych z tym wynagrodzeniem. W przypadku potrąceń przez Kasy Chorych kwot już wypłaconych świadczeniodawcom - nastąpi ich zwrot.

Równocześnie przychylając się do opinii Pana Senatora odnośnie niskich uposażeń pielęgniarek i położnych uprzejmie informuję, że zgodnie z ustaleniami z dnia 22.07.br. zostaną przeprowadzone badania w zakresie wynagrodzeń służby zdrowia (zwłaszcza pielęgniarek i położnych) w odniesieniu do wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wraz z prognozą zmian tej relacji w okresie 2000 - 2001.

Ponadto pragnę poinformować Pana Senatora, że zadaniem zespołu roboczego ds. finansowania systemu ochrony zdrowia będzie przeprowadzenie analizy finansowej funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w pierwszej połowie 1999 r. a następnie przedstawienie rekomendacji dla rządu dla potrzeb prac nad budżetem 2000.

W kwestii zapewnienia optymalnego poziomu zatrudnienia pielęgniarek i położnych w publicznym sektorze ochrony zdrowia pragnę wyjaśnić, że wdrożenie reformy systemu ochrony zdrowia i związana z nią restrukturyzacja zakładów opieki zdrowotnej nie są możliwe bez równoczesnej realokacji kadr wewnątrz systemu oraz zmian w poziomie zatrudnienia.

Przeciwdziałając nieuzasadnionemu procesowi redukcji zatrudnienia w grupie pielęgniarek i położnych finalizowane są prace nad rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej, którego wydanie będzie możliwe w najbliższych tygodniach. Rozporządzenie to umożliwi zakładom opieki zdrowotnej dokonanie obiektywnej oceny zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską będącego podstawą do wyznaczenia potrzeb kadrowych jednostek. W celu stworzenia warunków do jak najszybszego wdrożenia w/wym. przepisu w najbliższych miesiącach Ministerstwo uruchomi system szkoleń dla pielęgniarskiej kadry kierowniczej na terenie całego kraju.

Wszystkie omówione powyżej działania rządu są podejmowane w celu przeciwdziałania napięciom wśród pracowników ochrony zdrowia oraz przygotowania płaszczyzny do szerokiego dialogu społecznego.

Kończąc pragnę podkreślić, że dokonująca się transformacja systemu ochrony zdrowia będzie stopniowo uruchamiać nowe mechanizmy i zasady funkcjonowania rynku świadczeń zdrowotnych, które niezależnie od przejściowych zagrożeń spowodują stopniową poprawę sytuacji pielęgniarek i położnych.

Z poważaniem
wz
SEKRETARZ STANU
w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej
Maciej Piróg


Spis oświadczeń, oświadczenie