Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, następne oświadczenie


41. posiedzenie Senatu RP

5 sierpnia 1999 r.

Oświadczenie

W swoim oświadczeniu pragnę przekazać ministrowi kultury i sztuki oraz ministrowi finansów opinię Jeleniogórskiego Forum Kultury.

W wyniku reformy ustrojowej państwa samorząd powiatu grodzkiego w Jeleniej Górze zmuszony został do przejęcia od państwa teatru imienia Cypriana Kamila Norwida, wojewódzkiej biblioteki publicznej, regionalnego centrum kultury, Teatru Animacji i biura wystaw artystycznych. Niestety, nie znalazło to potwierdzenia w przekazanych przez budżet państwa środkach finansowych na 1999 r. Określone przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dotacje dla tych instytucji wraz ze środkami z rezerwy budżetowej pokrywają zaledwie połowę ich wydatków z 1998 r. Ogranicza to i degraduje kulturotwórcze funkcje blisko stutysięcznego miasta, położonego w centrum regionu o dużym nasileniu ruchu turystycznego.

Pozwalam sobie przypomnieć, że art. 167 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje pełne pokrycie finansowe zadań przekazywanych samorządom lokalnym. Realizacja tego konstytucyjnego obowiązku jest szczególnie ważna w odniesieniu do placówek kultury działających z powodzeniem i odnoszących sukcesy w regionie, gdzie zbiegają się granice trzech państw. Ponad pięćdziesiąt lat temu Teatr Dolnośląski i Biblioteka Publiczna w Jeleniej Górze służyły upowszechnianiu i ugruntowywaniu polskiej kultury na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Dzisiaj grozi nam zaprzepaszczenie kulturalnego dorobku dwóch pokoleń Polaków mieszkających w tym regionie. Duża liczba inicjatyw, takich jak festiwale teatrów ulicznych, festiwale muzyczne, na przykład muzyki wiedeńskiej, unikalne grupy twórcze, jak choćby "Klinika Lalek", Teatr "Cinema", Teatr "Nasz", "Grupa Pławna 9", festiwal "El Izerie" są przykładem dużej aktywności kulturalnej regionu. To tutaj wielcy artyści, jak Henryk Tomaszewski czy Jűrgen Blum Kwiatkowski, postanowili założyć placówki kultury bazujące na ich osobistym dorobku. Oni widzą szanse rozwoju społeczności lokalnych poprzez sztukę.

Dzisiaj, kiedy staramy się o przyjęcie do zjednoczonej Europy, musimy mieć świadomość, że jest to Europa wielokulturowa, w której znaczące miejsce zajmuje dorobek lokalnych społeczności - takich jak Jelenia Góra, która od kilku lat jest cenionym partnerem w Euroregionie Nysa. Uczestnicy Jeleniogórskiego Forum Kultury domagają się zwiększenia dotacji dla wcześniej wymienionych placówek przez budżet centralny. Wnioski te powinny być realizowane, nawet jeśli konieczna byłaby nowelizacja ustawy budżetowej na 1999 r., która uzasadnia obecny stan finansów państwa.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, następne oświadczenie