Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, następne oświadczenie


35. posiedzenie Senatu RP

7 maja 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie kieruję do ministra gospodarki oraz ministra pracy i polityki socjalnej.
Podstawą wystąpienia są skierowane do mnie pisma komisji zakładowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", działających w podmiotach gospodarczych powstałych w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Huta "Ostrowiec". Podmiotami tymi są: Wytwórnia Konstrukcji Stalowych - Huta "Ostrowiec" SA, Zakład Walcowni - Huta Ostrowiec" SA, Przedsiębiorstwo Budowy Maszyn i Kons
trukcji - Huta "Ostrowiec" SA oraz Obszar Przemysłowy - Zakłady Ostrowieckie SA. Załogi tych zakładów bulwersuje fakt, że ich przedsiębiorstw nie obejmuje porozumienie w sprawie warunków osłon socjalnych procesu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali pod nazwą "Hutniczy pakiet socjalny".

W 1998 r. wymienione przedsiębiorstwa zaczęły dotkliwie odczuwać skutki recesji w światowym i krajowym hutnictwie, co było powodem przystąpienia do restrukturyzacji zatrudnienia. Działający w tych zakładach pracy NSZZ "Solidarność" głęboko wierzył, że zakłady te zostaną objęte hutniczym pakietem socjalnym, tak się jednak nie stało.

Ostrowiec Świętokrzyski to miasto, które ma bardzo wysoki poziom bezrobocia. Obecnie sytuacja wzbudza w gronie pracowników ogromne rozgoryczenie, apatię i nieufność wobec dalszych przemian gospodarczych, zaostrza poczucie krzywdy społecznej oraz prowadzi do podziału na lepszych i gorszych hutników.

W imieniu pracowników tych zakładów proszę o ponowną analizę sytuacji i włączenie tych zakładów do hutniczego pakietu socjalnego. Jednocześnie proszę o wyjaśnienie przyczyn, które legły u podstaw tak krzywdzących decyzji dla pracowników wymienionych zakładów.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, następne oświadczenie