Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


40. posiedzenie Senatu RP

24 lipca 1999 r.

Oświadczenie

Pierwsze oświadczenie kieruję do wicepremiera, ministra finansów profesora Leszka Balcerowicza, ale jednocześnie również do minister zdrowia i opieki społecznej, pani Franciszki Cegielskiej.

W dniu wczorajszym w programie drugim telewizji, w "Panoramie", obejrzałem reportaż ze Szpitala im. doktora Rydygiera w Częstochowie, przedstawiający bardzo cenną i będącą na czasie inicjatywę, podjętą przez dyrekcję tego szpitala. Z tego reportażu wynika, że zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, obejmującym działania wspierające dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej, a będące elementem restrukturyzacji zatrudnienia w służbie zdrowia, Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Częstochowie, samodzielny publiczny ZOZ, złożył w dniu 15 czerwca 1999 r. w Śląskiej Kasie Chorych ofertę na wykonywanie świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa stacjonarnego na oddziale opieki długoterminowej i rehabilitacji leczniczej Szpitala im. doktora Ludwika Rydygiera w Częstochowie, uzyskując akceptację i pozytywną opinię tej kasy chorych, co jest niezbędne przy zawieraniu umowy. Oddział ten, liczący trzydzieści jeden łóżek, będzie pełnił funkcję zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, a otwarcie tego oddziału umożliwi zatrudnienie dwudziestu osób przewidzianych do zwolnienia w ramach działań restrukturyzacyjnych. Działanie to jest w pełni uzasadnione zarówno z merytorycznego, jak i społecznego punktu widzenia, i uzyskało oficjalne poparcie zarówno zarządu miasta, jak i Rady Miasta Częstochowa. Będzie to pierwszego typu oddział na terenie Częstochowy. Działanie to uzyskało również pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.

Oczywiście, realizacja tego zadania wiąże się z poniesieniem nakładów finansowych na remont przystosowawczy oraz wyposażenie specjalistyczne. O te środki, zamykające się w kwocie 350 tysięcy zł, zwrócili się do pana ministra: dyrekcja ZOZ nr 1 dnia 27 maja 1999 r. pismem sygnowanym ZOZ 1/1-L/013/75/99 oraz prezydent miasta Częstochowy w dniu 1 czerwca 1999 r. pismem Zd 8020/1/7/99.

Ponieważ do dnia dzisiejszego nie ma żadnej reakcji na ten temat, a planowano, że w lipcu ten oddział mógłby już ruszyć i rozwiązać problemy, o których piszę wcześniej, proszę pana ministra o wydanie stosownej dyspozycji co do pozytywnego rozwiązania tego problemu.

Jednocześnie proszę panią minister zdrowia i opieki społecznej o spowodowanie odbycia pilnych negocjacji w Śląskiej Kasie Chorych, bo argumentacja prezentowana we wczorajszej telewizyjnej "Panoramie", w zestawieniu z faktami, jest nie do przyjęcia. Jak wynika z reportażu, oddział ten już od dwóch miesięcy mógłby funkcjonować, gdyby nie opieszałość, jak przypuszczam, urzędników w Śląskiej Kasie Chorych, o zbadanie czego również się zwracam.

Z wyrazami szacunku, Grzegorz Lipowski.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie