Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra J. Onyszkiewicza na oświadczenie


Szef Sztabu Generalnego WP przekazał informacje w związku z oświadczeniem wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, wygłoszonym podczas 8. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):

 

Pani prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Mani Mirosława RUKOWKSA-KRUPKA
Prezydent Miasta Piły
Piła

Pan gen.
dyw. pilot Kazimierz DZIOK
Dowódca
Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej
Warszawa

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Tadeusza RZEMYKOWSKIEGO na posiedzeniu Senatu RP w dniu 19 marca 1998 r. (pismo nr AG/043/20/98/IV z dnia 25.03.1998 r.) uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż zgodnie z przyjętymi przez Radę Ministrów w 1997 r. "Założeniami rządowego programu modernizacji Sił Zbrojnych RP na lata 1998 - 2012" w wojsku zostaną przeprowadzone istotne zmiany organizacyjne.

Będą one polegały m.in. na zmniejszeniu liczebności sił zbrojnych oraz rezygnacji z użytkowania znacznej części obecnie wykorzystywanego zasobu nieruchomości. Zrealizowanie tych zamierzeń pozwoli na przeznaczenie większych środków finansowych na zakup nowoczesnej techniki wojskowej i intensyfikację szkolenia. Znacząca poprawa jakości sił zbrojnych, w tym dostosowanie do standardów obowiązujących w armiach zachodnioeuropejskich jest szczególnie istotna ze względu na bliską perspektywę naszego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Realizacja "Założeń ..." wymagała będzie rozformowania szeregu jednostek i likwidacji wielu garnizonów. Decyzje takie należą do bardzo trudnych i bolesnych, zarówno dla wojska jak i lokalnych społeczeństw. Dlatego też poprzedzone zostały głębokimi analizami, w których uwzględniono nie tylko wymogi operacyjne, w tym m.in. wynikające z integracji z NATO, ale również ocenę zagrożeń klęskami żywiołowymi i awariami przemysłowymi, aspekty ekonomiczne, społeczne oraz wymogi ochrony środowiska itp.

Pragnę poinformować Panią Marszałek, że zmiany organizacyjne dotyczyć będą również garnizonu PIŁA, lecz nie planuje się jego likwidacji.

Zdecydowano rozformować 2 Dywizję Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego, oraz wchodzący w jej skład 6 Pułk Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego. Na bazie lotniska oraz obiektów pułku sformowana zostanie 12 Baza Lotnicza. Decyzja o zmniejszeniu lotniczej części garnizonu PIŁA wynikała również z konieczności uwzględnienia licznych postulatów społeczeństwa odnośnie ograniczenia uciążliwości związanych z eksploatacją samolotów odrzutowych.

Ponadto w ramach zaplanowanych zmian przewiduje się przeformowanie Centrum Szkolenia Czołgowo - Samochodowego na Centrum Szkolenia Logistycznego oraz zwiększenie liczby szkolonych w nim żołnierzy.

W celu zapewnienia właściwych warunków do planowego i bezkolizyjnego przeprowadzenia wymienionych przedsięwzięć, a jednocześnie umożliwienie władzom miasta podjęcia wyprzedzających działań zapobiegających ujemnym skutkom społecznym, o planowanych zmianach poinformowałem wojewodę pilskiego Pana Ireneusza MICHALAKA pismem z dnia 5.02.1998 r.

Dziękując za wykazaną w "Oświadczeniu" Pana Senatora Rzemykowskiego troskę o społeczność lokalną, w tym także żołnierzy i pracowników wojska z rodzinami, proszę o zrozumienie sytuacji, która zmusza do podejmowania takich - niewątpliwie trudnych - decyzji.

Jednocześnie chciałbym poinformować Panią Marszałek, iż w Siłach Zbrojnych RP podjęto stosowne działania zmierzające do uprzedzającego informowania kadry i pracowników wojska o przewidywanych zamierzeniach oraz łagodzenia skutków zmniejszania lub likwidacji garnizonów.

Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw inicjatywie Pana Senatora Rzemykowskiego oraz Prezydenta Miasta Piły Pani Mirosławy Rutkowskiej-Krupka wyrażam gotowość udziału przedstawicieli wojska w proponowanym spotkaniu z parlamentarzystami oraz władzami województwa i miasta Piła w celu wyjaśnienia problemów wynikających z planowanych w tym garnizonie zmian organizacyjnych. Ze względu na fakt, że zmiany te dotyczą głównie jednostek lotniczych, stronę wojskową reprezentował będzie Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Przekazując powyższe wyjaśnienia pragnę wyrazić nadzieję, że przyjmie je Pani Marszałek ze zrozumieniem, a także wesprze zasadność takich przeobrażeń.

gen. broni Henryk SZUMSKI


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra J. Onyszkiewicza na oświadczenie