Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


40. posiedzenie Senatu RP

24 lipca 1999 r.

Oświadczenie

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Zwróciła się do mnie grupa obywateli z gminy Miejska Górka w województwie wielkopolskim w sprawie nieprzestrzegania prawa przez Radę Miejską Miejskiej Górki. Również mieszkańcy zwrócili się do pana premiera o rozwiązanie przez Sejm Rady Miejskiej Miejskiej Górki, w trybie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU nr 13, poz. 74 z 1996 r., z późn. zmian.). Mimo podjęcia przez nich działań, pragnę zwrócić uwagę na fakty zaistniałe w gminie Miejska Górka.

W wyniku ostatnich wyborów samorządowych wybrana została w Miejskiej Górce rada miejska licząca dwudziestu radnych w tym: dziewięciu z Przymierza Społecznego, czterech z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, siedmiu z Komitetu Wyborczego Samorządowa Akcja Wyborcza.

Koalicja zawarta pomiędzy Sojuszem Lewicy Demokratycznej a Przymierzem Społecznym zaowocowała wybraniem burmistrza na czwartej sesji, w dniu 3 grudnia 1998 r. Społeczne niezadowolenie i brak akceptacji osoby burmistrza spowodowały zainicjowanie akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie "odwołania zarządu, a zwłaszcza osoby przewodniczącego tego zarządu", w oparciu o art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU nr 13, poz. 74 z 1996 r., z późn. zmian.) oraz art. 3 ustawy z dnia 11 października 1991 r. o referendum gminnym (DzU nr 84, poz. 386 z 1996 r., z późn. zmian.). Podpisy zbierali przedstawiciele Samorządowej Akcji Wyborczej. Zebrano blisko dwa tysiące podpisów, na wymaganych około sześciuset. Pomimo tego, uchwałą nr VIII/31/99 z dnia 10 lutego 1999 r., rada Miejskiej Górki odrzuciła wniosek mieszkańców z dnia 12 stycznia 1999 r., argumentując przepisami art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, że odwołanie zarządu gminy należy wyłącznie do kompetencji rady.

Wymieniona uchwała została zaskarżona przez inicjatorów referendum do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który ją zastąpił postanowieniem z dnia 29 kwietnia 1999 r. (sygn. akt: II S.A./Po 323-324-325/99). Jednocześnie powierzono radzie podjęcie dalszych czynności umożliwiających przeprowadzenie na podstawie tego postanowienia referendum. Referendum odbyło się 30 maja 1999 r., wzięło w nim udział dwa tysiące trzysta sześć osób, co daje 34,31% uprawnionych do głosowania, i uznano je za ważne. Za odwołaniem zarządu opowiedziało się dwa tysiące sto pięćdziesiąt osiem głosujących, czyli ponad 94%. Rada Miejskiej Górki nie uznała jednak wyników referendum za wiążące i uchwałą odrzuciła wniosek o odwołanie zarządu.

Reasumując, Rada Miejska Miejskiej Górki nie wykonała woli mieszkańców wyrażonej w referendum.

W związku z zaistniałymi faktami, uprzejmie proszę pana premiera o rozpatrzenie przedstawionej sprawy i podjęcie stosownych działań, mających na celu przestrzeganie prawa.

Z wyrazami szacunku

Roman Skrzypczak

Załączam pismo do prezesa Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1999 r.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie