Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie


12. posiedzenie Senatu RP

22 maja 1998 r.

Oświadczenie

Oświadczenie moje związane jest z niepokojem, jaki budzi wśród wielu mieszkańców województwa pilskiego sposób traktowania podatników. Sądzę, że problem, który poruszam, jest równie nie wyjaśniony w całym kraju.

Chodzi o sprawę niemożności wykorzystania ulgi podatkowej przez osoby, które zawarły umowę trójstronną z firmami developerskimi i współinwestorami domów z mieszkaniami na wynajem. Otóż według urzędów skarbowych i Ministerstwa Finansów osoby, które zawarły takie umowy, nie mogą odliczyć od podatku poniesionych kosztów związanych z kupnem mieszkania. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jest to zakup nie nowego, lecz starego mieszkania, gdyż umowa kupna zakłada spłatę ratalną, a pełnoprawnym właścicielem mieszkania najemca staje się dopiero po całkowitej spłacie kredytu, to jest po około 10-15 latach. Trzeba zaznaczyć, że firma budująca na wynajem, a w konsekwencji na sprzedaż, korzysta w tym czasie z ulgi podatkowej i odlicza od podatku koszty inwestycji.

Nie wyjaśniona jest także kwestia, dlaczego w ubiegłym roku Ministerstwo Finansów nie dawało takich uprawnień firmom budującym na wynajem. Już w marcu urzędy skarbowe otrzymały natomiast informację, że współinwestor ma prawo do ulgi pod warunkiem, że najemca - nabywca, jak określa się osobę kupującą mieszkanie w takiej firmie - będzie płacił czynsz, spłacając jednocześnie wartość wynajmowanego lokalu. Nie wyjaśniono jednak w tym czasie, czy podobne ulgi przysługują również najemcom.

Panie i Panowie Senatorowie, jest tu widoczna sprzeczność z zapowiedziami z przedwyborczych haseł, które głosiły, że jednym z priorytetów będzie postawienie na nogi budownictwa mieszkaniowego. Ostatnie wyniki statystyczne dowodzą, że z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Co roku buduje się mniej mieszkań, a potrzeby stale rosną. Dlatego akurat ta sprawa jest dość bulwersująca. W widoczny sposób bowiem jedna grupa ludzi, przeważnie uboższych, jest pokrzywdzona, natomiast druga grupa korzysta w najlepsze z ulg i jeszcze zarabia na tych pokrzywdzonych. Jak się wydaje, w tym przypadku nie został zachowany artykuł konstytucji mówiący o równym traktowaniu obywateli przez władze publiczne.

Druga sprawa dotyczy także podatków i pojawiających się co chwila tak zwanych bomb podatkowych. To również jest problem, który wynika z niejasności interpretacyjnych przepisów podatkowych.

W związku z tymi uwagami, proszę o odpowiedź w tej sprawie. Chciałbym również zasugerować, że w najbliższej przyszłości powinny być zmienione przepisy podatkowe, aby zostały jasno sformułowane i gwarantowały równe traktowanie wszystkich podatników.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie