Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie


14. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1998 r. 1998 r.

Oświadczenie

Reforma administracyjna państwa pozbawi wiele miast, w tym i Piłę, statusu miasta wojewódzkiego. Do dziś jednak nie są znane żadne propozycje pomocy dla regionów tracących swój dotychczasowy status. Oprócz ogólnych wypowiedzi przedstawicieli rządu na ten temat, do tej pory nie przedstawiono konkretnych planów rozwiązania tego problemu. Wiąże się to ponadto z realnym zagrożeniem utraty pracy przez liczną grupę pracowników likwidowanych jednostek szczebla wojewódzkiego. Oczywiste jest zatem, że pociągnie za sobą także zwolnienia doświadczonych i wykształconych pracowników. Wiąże się to również z utratą wiodącej subregionalnej roli miasta Piły. Chciałbym zatem dowiedzieć się, w jaki sposób rząd chce objąć działaniami osłonowymi miasta tracące swój dotychczasowy status. Wiadomo bowiem, że są one dalece zróżnicowane pod względem wielkości, rozwoju ekonomicznego i rozbudowy infrastruktury. Czy pomoc i plany osłonowe również są zróżnicowane, czy też może jednolite? Mnie osobiście niepokoi szczególnie los regionu pilskiego, który jest regionem typowo rolniczym z dużą liczbą upadłych gospodarstw popegeerowskich. Brak rozwiniętego przemysłu, spadek atrakcyjności regionu z uwagi na utratę statusu wojewódzkiego z pewnością w przyszłości nie zachęci nowych inwestorów do inwestowania w tym regionie. Można zatem zakładać, że bezrobocie w regionie pilskim wzrośnie jeszcze bardziej. Czy również takie różnice pomiędzy regionami są brane pod uwagę?

Proszę również o podanie dotyczących województwa pilskiego informacji na następujące tematy.

Po pierwsze, chodzi mi o informację na temat podejmowanych działań mających na celu utrzymanie dotychczasowego poziomu finansowania województwa pilskiego. Interesuje mnie szczególnie kwestia pozostawienia na tym terenie istniejących już samodzielnych funduszy wojewódzkich. Chciałbym również otrzymać informację, czy utworzone będą terenowe delegatury urzędu wojewódzkiego oraz urzędów i instytucji szczebla wojewódzkiego, w tym administracji specjalnych.

Po drugie, istnieje problem dotyczący zwalnianych pracowników urzędów. Chodzi przede wszystkim o właściwe wykorzystywanie zwalnianego personelu, o skalę przyszłych zmian w zatrudnieniu, a także o ewentualne koszty odpraw i przeniesień.

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie tych kwestii, gdyż administracja województwa pilskiego nie potrafiła mi udzielić wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie