Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej nadesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):

Warszawa, dnia 23.04.1999

Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Henryka Stokłosy podczas 33 posiedzenia Senatu RP w dniu 30 marca 1999 r. przekazane pismem AG/043/144/99/IV uprzejmie wyjaśniam, że jednym z najbardziej istotnych elementów reformy polskiej służby zdrowia jest zmiana starego, niewydolnego systemu podstawowej opieki zdrowotnej na nowoczesny model, w którym pacjent powinien być w centrum uwagi wszystkich świadczeniodawców.

W sytuacjach wyraźnych symptomów zagrożenia życia należy bezzwłocznie wezwać pogotowie (w szczególności, gdy pacjentem jest niemowlę lub dziecko). W przypadku wątpliwości co do konieczności wezwania pogotowia pacjent konsultuje się z lekarzem pierwszego kontaktu, na którym spoczywa gotowość opieki całodobowej. Ocenę symptomów zagrożenia życia najbardziej kompetentnie określi lekarz.

Wielkopolska Regionalna Kasa Chorych zawiera umowy na usługi specjalistyczne w tym również usługi stomatologiczne, które obejmują liczbę usług zakontraktowanych na okres 1 roku. Kasa Chorych nie operuje pojęciem limit miesięczny, tygodniowy czy dzienny. W przypadku większej liczby pacjentów niż liczba zakontraktowanych, świadczeniodawca winien wystąpić z wnioskiem o renegocjację kontraktu. Do dnia dzisiejszego nie było przypadku odstąpienia od kontraktu stomatologicznego.

Mieszkańcy Miasta i Gminy Szamocin mają prawo leczyć się stomatologicznie u każdego lekarza, który ma podpisaną umowę z kasą chorych na świadczenie usług w ww. zakresie. Teren Miasta i Gminy Szamocin ujęty jest w czterech podmiotach udzielających świadczeń stomatologicznych. Wielkopolska Regionalna Kasa Chorych podpisała umowy na świadczenia usług stomatologicznych ze wszystkimi podmiotami, które złożyły swoje oferty wraz z niezbędnymi dokumentami pozwalającymi na wykonywanie zawodu lekarza stomatologa. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na świadczenia stomatologiczne, zwłaszcza na terenach wiejskich, rozszerzenie zakontraktowanych usług stomatologicznych będzie następować w miarę możliwości finansowych kas chorych po złożeniu przez świadczeniodawcę wniosku o renegocjację umowy.

Wielkopolska Regionalna Kasa Chorych podpisała umowy ze wszystkimi świadczeniodawcami, którzy złożyli ofertę w terminie i spełniała ona wszystkie wymogi formalnoprawne. Wyżej wymieniona kasa chorych zakontraktowała również usługi medyczne na oddziale internistycznym w Szpitalu Zespolonym w Pile, gdzie przeprowadzane są proste zabiegi chemioterapii. W przypadkach skomplikowanych pacjenci kierowani są do Poznania. Ponadto w Poradni Onkologicznej w Pile przyjmuje dwóch specjalistów onkologów, gdzie ambulatoryjnie stosuje się chemioterapię.

Pacjenci, którzy od dłuższego czasu kontynuują leczenie specjalistyczne lub dla, których zaistnieje konieczność takiego leczenia, potrzebują faktycznie skierowania ale jest to skierowanie jednorazowe, na którym lekarz zaznacza, że chodzi o objęcie stałą opieką a nie konsultację. Pacjent nie musi każdorazowo przedstawiać skierowania lekarzowi, który już takie skierowanie otrzymał i prowadzi kontynuację leczenia w przypadku chorób przewlekłych. Późniejsze wizyty u specjalisty nie wymagają skierowania. Tego typu skierowania jak również na wykonanie badań może wydać lekarz specjalista. Absurdem jest twierdzenie, iż każdy pacjent musi mieć wykonanie badanie w zakresie kompetencji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast stawka 12 zł. na rok przeznaczona na diagnostykę liczona jest na każdego podopiecznego bez względu na to, czy zadeklarowany pacjent korzysta z usług czy nie.

Kasa chorych zadbała o promocję i profilaktykę zakupując świadczenia w zakresie medycyny szkolnej, której głównym zadaniem jest edukacja zdrowotna. Kontraktami medycyny szkolnej objęta jest cała populacja dzieci i młodzieży w wieku szkolnym województwa wielkopolskiego. Medycyna szkolna, jako jedna z pierwszych dziedzin medycyny, została dostosowana do projektowanej od kilku lat instytucji lekarza rodzinnego, jednego lekarza zapewniającego dzieciom opiekę zdrowotną zarówno "w zdrowiu i chorobie". Pierwszym etapem, obejmującym modyfikację systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, było przekazanie pediatrom, pracującym w poradniach rejonowych w miejscu zamieszkania dziecka, zadań związanych z profilaktyką. Wynika to z faktu, że w zreformowanym systemie ochrony zdrowia podstawowa opieka zdrowotna stanowi jeden z najważniejszych elementów całego systemu, a głównym jej celem jest uwzględnienie oprócz działań leczniczych także promocji zdrowia i prewencji chorób.

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie