Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


51. posiedzenie Senatu RP

4 lutego 2000 r.

Oświadczenie

Z dniem 1 stycznia 2000 r. decyzją ministerstwa zlikwidowane zostały w Czarnkowie - powiatowym mieście dziś północnej Wielkopolski, a przed 1999 r. województwa pilskiego - Roki Sądowe. Decyzja ta spotkała się ze społeczną dezaprobatą mieszkańców miasta i okolicznych gmin oraz spowodowała protest Zarządu Miasta Czarnkowa, który swe krytyczne stanowisko w tej sprawie przesłał także na moje ręce.

Roki Sądowe w Czarnkowie zostały powołane przed kilku laty z inicjatywy siedmiu miast i gmin województwa pilskiego. Miały one obsługiwać mieszkańców tego rejonu w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych oraz prawa pracy i czyniły to z powodzeniem, o czym świadczy liczba spraw rozpatrywanych i rozstrzyganych w Czarnkowie. Miasto zainwestowało w tę instytucję spore środki, przekazano nieruchomość, przydzielono mieszkania dla sędziów i pracowników roków. Z powodu decyzji ministerstwa wysiłek ten został zlekceważony.

Decyzja ta jest niefortunna także ze względu na specyficzną sytuację panującą w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Ten jeden z najważniejszych obszarowo powiatów w Polsce kumuluje animozje i frustracje byłych miast powiatowych Trzcianki i Czarnkowa. Likwidacja Roków Sądowych w Czarnkowie, powiązanych z Sądem Rejonowym w Trzciance, podsyciła animozje obu społeczności miejskich.

W tej sytuacji proszę panią minister o rozważenie, czy biorąc pod uwagę przedstawione przeze mnie argumenty, a także inne zawarte w stanowisku zarządu miasta, skierowanym do pani minister, nie można by cofnąć decyzji o likwidacji Roków Sądowych w Czarnkowie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie