Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


52. posiedzenie Senatu RP

16 marca 2000 r.

Oświadczenie

Oświadczenie kieruję do ministra pracy i polityki socjalnej.

Na obszarze byłego województwa pilskiego w ciągu ostatnich miesięcy dramatycznie wzrosło bezrobocie. Od 31 grudnia 1998 r. do końca stycznia 2000 r. bezrobocie wzrosło o 62,9% o powiecie chodzieńskim, o 51,4% w powiecie pilskim, o 42,5% w powiecie wągrowieckim, o 41,2% w powiecie trzcianecko-czarnkowskim i o 27,3 w powiecie złotowskim, znacznie zwiększyło się też bezrobocie w samej Pile. Zadaje to kłam zapewnieniom rządu o wdrożeniu programu, który zapobiegałby degradacji miast, byłych stolic województw.

Bezrobocie w skali całego byłego województwa pilskiego osiągnęło wskaźnik 16,8%, co sytuuje ten region na ostatnim miejscu w Wielkopolsce. Również w 1999 r. nastąpiło pogorszenie kondycji ekonomicznej podmiotów gospodarczych. Spowodowało to znaczny, od 15% do 20%, spadek ofert pracy. Wszystko to dowodzi, że w regionie pilskim mamy do czynienia z poważnym kryzysem na rynku pracy.

Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że kryzys ten potęgują niezrozumiałe w tej sytuacji decyzje o zmniejszeniu limitu środków przyznanych z Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. W powiecie pilskim, gdzie - jak wspomniałem - bezrobocie wzrosło o 51%, limit środków przyznanych na wspomniany wyżej cel stanowi zaledwie 33% limitu z 1999 r., podobnie jest w innych powiatach.

Samorządowcy są oburzeni i sfrustrowani taką sytuacją. Wyrażają to poprzez protesty, których część trafiła także do mnie. Moim obowiązkiem jest przekazanie ich Wysokiej Izbie. Ci sami działacze samorządowi zobowiązali mnie równocześnie, bym jako senator ziemi pilskiej skierował w ich imieniu następujące pytania do wicepremiera Longina Komołowskiego, ministra pracy i polityki socjalnej.

Pytanie pierwsze: jakie środki ma zamiar zastosować rząd, by zahamować lawinowy wzrost bezrobocia w niektórych regionach kraju, w tym także na obszarze byłego województwa pilskiego? Pytanie drugie: czy rząd zmieni zasady finansowania z Funduszu Pracy aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, o co wnioskują najpoważniejsze w kraju stowarzyszenia gmin i powiatów? Pytanie trzecie: czy nie sądzi Pan, Panie Premierze, że pozostawienie w dyspozycji prezesa Krajowego Urzędu Pracy 50% środków przeznaczonych na aktywne wspieranie form przeciwdziałania bezrobociu jest sprzeczne z ideą przekazywania tych kompetencji do samorządów powiatowych, że jest wbrew intencji ustawodawcy?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie