Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


66. posiedzenie Senatu RP

5 października 2000 r.

Oświadczenie

Dzięki inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej i osobistemu zaangażowaniu pana ministra Edmunda Wittbrodta w szesnastu były miastach wojewódzkich, w tym także w Pile, powstały w tym roku państwowe wyższe szkoły zawodowe. Ich znaczenie dla ośrodków, które utraciły półtora roku temu statusy miast wojewódzkich, trudno przecenić.

Piła, dziś centrum północnej Wielkopolski, regionu o najwyższym w województwie wskaźniku bezrobocia, staje się dzięki utworzeniu PWSZ ośrodkiem akademickim, który daje młodzieży szansę zdobycia solidnego wykształcenia, a co się z tym wiąże, także możliwości uzyskania satysfakcjonującej pracy. Z tej szansy chcą skorzystać setki młodych ludzi, którzy nigdy nie mogliby - zwłaszcza ze względów materialnych - kształcić się w oddalonych o ponad 100 km ośrodkach akademickich w Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie. Świadczy o tym nabór do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Na poszczególne kierunki tej uczelni zgłosiło się od dwóch do czterech kandydatów. Wielu odeszło więc z kwitkiem, rozczarowanych faktem, że przegrali - bądź w konkursie świadectw, bądź w rozmowie kwalifikacyjnej, bo takie formy rekrutacji z konieczności przyjęto w tym roku. Wielu, mimo zdanych egzaminów i oficjalnego potwierdzenia przyjęcia, nie znalazło miejsca w filii jednej z wyższych uczelni bydgoskich, która niespodziewanie zaprzestała działać w Pile. Dla nich, pozostawionych na lodzie, jedyną szansą jest PWSZ.

W tej sytuacji, w imieniu swoich wyborców, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o zwiększenie limitu przyjęć w tej uczelni choćby od 10 do 15%. Po rozmowie z rektorem mogę w pełni zapewnić, że baza dydaktyczna szkoły jest przygotowana do przyjęcia dodatkowej ilości studentów. Jest także kadra naukowo-dydaktyczna, która podoła temu zadaniu.

Mam pełną świadomość faktu, w jak trudnej sytuacji finansowej jest dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej w związku z źle wyszacowanymi zobowiązaniami, wynikającymi z Karty Nauczyciela. Ale Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile nie może żyć na kredyt. Pomagają jej wszyscy, jednak zasoby finansowe samorządu są na wyczerpaniu. Stąd moja druga prośba i pytanie: jaki terminarz ich przekazywania będzie obowiązywał?

Mam nadzieję, że nasz były kolega senator życzliwie odniesie się do sugestii mojego pilskiego elektoratu, w imieniu którego przedstawiam niniejsze oświadczenie. Dziękuję za uwagę. Henryk Stokłosa.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie