Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


71. posiedzenie Senatu RP

14 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Pilscy samorządowcy zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie projektu likwidacji sekcji rejestrów przy Sądzie Rejonowym w Pile i przeniesienia tej sekcji wraz z ewidencją działalności do Poznania. Rozwiązanie to - piszą w apelu skierowanym do wszystkich parlamentarzystów dawnego województwa pilskiego - znacznie utrudni dostęp do rejestrów handlowych oraz wpłynie niekorzystnie na rozwój przedsiębiorczości w Pile. W sytuacji gdy sprywatyzowane życie gospodarcze mocno się rozwija i coraz częściej powstają spółki prawa handlowego, ogromnie istotne jest, aby wszelkie formalności można było załatwiać jak najbliżej miejsca funkcjonowania podmiotów gospodarczych.

Przyczyną niepokoju pilskich radnych jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2001 r. Zgodnie z tą ustawą z dniem 1 stycznia 2001 r. zacznie obowiązywać Krajowy Rejestr Sądowy. Ustawa wprowadza przepis, w którym mówi się, że prowadzenie tego rejestru należy do właściwości tak zwanych sądów rejestrowych, a te muszą być umiejscowione w siedzibach wojewodów. Ponieważ po zmianie podziału administracyjnego kraju Piła znalazła się w granicach województwa wielkopolskiego, siłą rzeczy sąd rejestrowy może mieścić się tam, gdzie urzęduje wojewoda, czyli tylko i wyłącznie w Poznaniu.

Tymczasem w sekcji rejestracyjnej przy Sądzie Rejonowym w Pile zarejestrowanych jest około tysiąca sześciuset spółek oraz około czterystu innych podmiotów, takich jak spółdzielnie, kółka rolnicze, organizacje rzemieślnicze itp. A zatem każda, nawet najdrobniejsza sprawa, jak chociażby uzyskanie odpisu z rejestru handlowego, z czego prężnie działające firmy korzystają nawet kilka razy w miesiącu, będzie wymagała wyjazdu do Poznania. Co to oznacza w praktyce, nietrudno sobie wyobrazić. Przeniesienie sekcji rejestrowej do Poznania spowoduje, że znacznie wydłuży się okres oczekiwania na załatwianie spraw niezbędnych do sprawnego funkcjonowania spółek. Decyzja ta jest sprzeczna z intencjami reformy administracyjnej kraju. Miała nastąpić decentralizacja władzy i jej decyzji, aby obywatel nie musiał jeździć do urzędów wojewódzkich czy centralnych, a tymczasem jest odwrotnie.

W tej sytuacji zwracam się do ministra sprawiedliwości z następującymi pytaniami. Po pierwsze, czy w związku z tym, że w Pile istnieje oddział zamiejscowy urzędu wojewódzkiego, jest szansa na utworzenie rodzaju filii sekcji rejestrowej? Po drugie, czy ministerstwo przygotowuje nowelizację ustawy z 20 sierpnia 1997 r., która, jak się okazuje, nie jest dostosowana do nowego podziału administracyjno-samorządowego kraju?

Henryk Stokłosa


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie