Spis oświadczeń, odpowiedź, następne oświadczenie


67. posiedzenie Senatu RP

26 października 2000 r.

Bezrobocie w województwie śląskim wyniosło na dzień 31 sierpnia bieżącego roku 11,3% osób zawodowo czynnych. Bez pracy pozostaje dwieście czterdzieści tysięcy dwieście osób, z czego 85,7% nie posiada prawa do zasiłku. Przyrost bezrobocia od początku roku bieżącego na Śląsku wyniósł 14,2% i jest najwyższy w Polsce.

Bezrobocie koncentruje się w miastach ciężkiego przemysłu, górniczych, gdzie zlikwidowano zakłady pracy. Przykładem są Żory, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Zabrze, Jastrzębie, Sosnowiec, Czeladź, gdzie poziom bezrobocia jest często wyższy niż 20%. Ma miejsce restrukturyzacja przemysłu ciężkiego, rozumiana jako likwidacja miejsc pracy oraz zakładów pracy. Często pracownicy za rozwiązanie umowy o pracę z zakładem pracy otrzymują odprawy, nie mając szans na podjęcie działalności gospodarczej.

Ten sposób restrukturyzacji tradycyjnych branż budzi wątpliwości. Brakuje aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu i tworzenia miejsc pracy. Brakuje w województwie śląskim funduszów poręczeń kredytowych. Liczba inkubatorów przedsiębiorczości jest niewystarczająca, podobnie jak liczba i zakres działania agencji inicjatyw lokalnych.

To powoduje, że liczba miejsc pracy maleje, a liczba zgłoszeń przypadających na jedną ofertę pracy jest najwyższa w Polsce. Brak miejsc pracy wywołuje nie tylko skutki ekonomiczne dla tych, którzy jej nie posiadają, ale również społeczne - wzrost ubóstwa i przestępczości.

Biorąc powyższe pod uwagę, proszę Pana Wiceprezesa Rady Ministrów o wyjaśnienie następujących kwestii.

Jaki poziom bezrobocia będzie 31 grudnia 2000 r. w województwie śląskim?

Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ażeby obniżyć poziom bezrobocia w województwie śląskim?

Z wyrazami szacunku

Adam Graczyński
senator RP


Spis oświadczeń, odpowiedź, następne oświadczenie