Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

18 października 2006 r. w Moskwie marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w II Forum Przyszłości Demokracji Rady Europy.

II Forum Demokracji, w którym uczestniczył także wicepremier Andrzej Lepper, poświęcone było roli partii politycznych w procesach demokratycznych państw europejskich. Rosja zorganizowała forum jako kluczowe przedsięwzięcie w ramach swojego przewodnictwa w Radzie Europy. Gospodarzami spotkania byli przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Borys Gryzłow oraz minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Obrady otworzył prezydent Władimir Putin. Zaproszenia do udziału w Forum wystosowano do kierownictw wszystkich partii politycznych 46 państw członkowskich Rady Europy, do ministrów spraw zagranicznych państw Rady Europy, a także do wybranych organizacji pozarządowych z państw RE oraz Białorusi.

Pierwsze Forum Przyszłości Demokracji odbyło się w ubiegłym roku w Warszawie. Powołanie forum jako nowego instrumentu Rady Europy było jedną z głównych decyzji III Szczytu RE, gdy Radzie przewodniczyła Polska. Forum jest platformą debaty między wszystkimi uczestnikami procesu demokratycznego.

Marszałek B. Borusewicz zabrał głos w sesji poświęconej roli partii politycznych w rozwoju demokracji. Podkreślił, iż należy do pokolenia, które wie, jak trudna jest droga do odbudowania demokratycznego państwa. "Społeczeństwo w moim kraju pokonało bierność i apatię wielkim zrywem ruchu <<Solidarności>>, po latach wysiłków i ofiar. Jednakże tworzenie społeczeństwa obywatelskiego i sprawnego demokratycznego systemu rządzenia wymaga wciąż ogromnej pracy i wrażliwości na głos obywateli, a także czujności wobec tendencji do patologii" - powiedział marszałek.

W opinii marszałka Senatu, w nowoczesnej demokracji budowane są w Europie dwa jej filary: partie polityczne oraz struktury społeczeństwa obywatelskiego. "Partie polityczne są głównymi podmiotami reprezentacji demokratycznej i w ramach uprawnień parlamentarnych obciążone są odpowiedzialnością za sprawowanie władzy w naszych krajach. Z drugiej strony - coraz większe znaczenie przypisuje się społeczeństwu obywatelskiemu w procesie reprezentacji interesów i opinii naszych obywateli" - powiedział marszałek. Dodał, że społeczeństwo obywatelskie nie jest uwikłane w trudności sprawowania władzy. Zdaniem marszałka, Europa powinna zatem rozwinąć model współpracy tych dwóch filarów nowoczesnego procesu demokratycznego. Marszałek w tym procesie widzi dużą rolę dla Rady Europy, która jest autorytetem i promotorem demokracji, i dla Forum Przyszłości Demokracji.

Praktycznym krokiem realizacji tej idei może być opracowanie "kodeksu dobrych praktyk" dla europejskich partii politycznych i "kodeksu dobrych praktyk" dla całokształtu uczestnictwa obywatelskiego.

W opinii marszałka B. Borusewicza, problemy, które nurtują obywateli w stosunku do roli partii politycznych, są m.in. przyczyną niskiego udziału obywateli w wyborach do parlamentów i władz lokalnych. Obywatele zastanawiają się, w jakim stopniu partie i ich polityczne działania reprezentują interesy i oczekiwania obywateli, jakie są przyczyny popularności, radykalizmu i populizmu w programach niektórych partii.

Marszałek Senatu na zakończenie wskazał na konieczność pomocy Białorusi. Podkreślił, że Rada Europy uruchomiła już wiele programów służących konsolidacji demokracji, adresowanych do całego społeczeństwa Białorusi. Dodał, że Polska je współfinansuje. Przypomniał stwierdzenie III Szczytu Rady Europy: "wszyscy oczekujemy dnia, kiedy Białoruś będzie mogła stać się członkiem Rady Europy".

W swoim wystąpieniu marszałek B. Borusewicz stwierdził również, że ma nadzieję, iż zbrodnia na dziennikarce opozycyjnej "Nowej Gaziety" Annie Politkowskiej zostanie wyjaśniona, a winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. "Chciałbym dołączyć do tego, co (przede mną) mówili przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rene van der Linden i sekretarz Rady Europy Terry Davis, a co dotyczyło zbrodni dokonanej na Annie Politkowskiej. Zbrodnia ta wstrząsnęła Polską, mną osobiście. Mam nadzieję, że zostanie wyjaśniona do końca, a winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - powiedział marszałek Senatu.

Przewodniczący ZPRE R. van der Linden wezwał władze Rosji, by uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby schwytać zabójców Politkowskiej. "Atak na dziennikarza to atak na demokrację" - podkreślił i dodał, że "jest konieczne, aby rosyjskie władze przeprowadziły poważne śledztwo i znalazły winnych śmierci dziennikarki". Zaznaczył, że to władze poszczególnych państw ponoszą odpowiedzialność za warunki, w jakich pracują dziennikarze. "Państwo powinno zapewnić ludziom mediów takie warunki, w których będą mogli swobodnie i niezależnie pracować" - powiedział przewodniczący ZPRE.

Podczas wizyty w Moskwie marszałek B. Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Borysem Gryzłowem.

W rozmowie politycy wskazali na potrzebę ściślejszej współpracy między parlamentarzystami Polski i Rosji. Uznali, że w dialogu między państwami i społeczeństwami należy wzmocnić dyplomację parlamentarną, gdyż przyczynia się ona do stworzenia dobrych warunków do współpracy.

Marszałek B. Borusewicz przypomniał swoje spotkanie z przewodniczącym Rady Federacji Siergiejem Mironowem w Pradze, które odbyło się 28 września br. Omówiono wówczas współpracę między Senatem i Radą Federacji. W opinii marszałka Senatu, istotna byłaby wymiana doświadczeń na poziomie komisji parlamentarnych, m.in.: ds. gospodarki, samorządu, kultury, co pozwoliłoby określić wspólne interesy i lepiej zrozumieć różniące nas problemy. Zdaniem marszałka, obecny stan kontaktów między Polską a Rosją nie odpowiada potrzebom obu państw.

Przewodniczący Dumy przedstawił ostatnie wyniki wyborów w 9 regionach Rosji, gdzie zwyciężyła Jedinaja Rossija. Drugim ugrupowaniem była tworząca się partia przewodniczącego Rady Federacji Mironowa. Przewodniczący B. Gryzłow, mówiąc o kalendarzu wyborów parlamentarnych i prezydenckich, podkreślił, że prezydent W. Putin nie zamierza wycofywać się z życia politycznego i nie wyklucza ponownego objęcia urzędu w przyszłości.

Marszałek B. Borusewicz przekazał w imieniu marszałka Sejmu Marka Jurka i swoim zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce dla przewodniczącego B. Gryzłowa i delegacji Dumy. Zaproszenie zostało przyjęte.

* * *

24 października 2006 r. w Budapeszcie marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystościach związanych z 50. rocznicą rewolucji węgierskiej 1956 r. Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.

Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1956 roku odbyły się 23 października; uczestniczył w nich prezydent Lech Kaczyński.

Marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli wieńce na cmentarzu Koeztemetoe, gdzie pochowano co najmniej 330 ofiar powstania - ujętych na ulicach węgierskiej stolicy i rozstrzelanych na miejscu, a także zakatowanych w pobliskim więzieniu dla więźniów politycznych. Ostatnie wyroki śmierci wykonywano w 1962 r.

Następnie marszałkowie złożyli kwiaty na polskiej kwaterze, gdzie znajdują się groby ponad 130 polskich żołnierzy - uchodźców z czasów II wojny światowej.

Podczas wizyty w Budapeszcie marszałkowie M. Jurek i B. Borusewicz zostali przyjęci w Pałacu Sandora na Wzgórzu Zamkowym przez prezydenta Węgier Laszlo Solyoma.

W gmachu węgierskiego parlamentu odbyły się rozmowy z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Katalin Szili.

Przewodnicząca, dziękując marszałkom za wizytę, podkreśliła, że jest to dla niej "wielki polski tydzień", na który złożył się także udział prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach upamiętniających węgierską rewolucję.

Marszałek M. Jurek wyraził przekonanie, że obecna wizyta i wspólne upamiętnienie wydarzeń sprzed 50 lat ugruntowują przyjaźń polsko-węgierską. Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że historia Węgier jest częścią historii Polski. "W walce z komunizmem w Polsce wyciągnęliśmy wnioski z wydarzeń w Budapeszcie" - powiedział. "Węgrom życzę wszystkiego dobrego i żeby z dzisiejszych kłopotów wyszły wzmocnione, bo silne Węgry są potrzebne nowej zjednoczonej Europie" - stwierdził marszałek Senatu.

Podczas spotkania mówiono także o współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej, rozszerzeniu strefy Schengen oraz bezpieczeństwie energetycznym Europy.

W obecności marszałków Sejmu i Senatu przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Węgier K. Szili została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej z Gwiazdą za zasługi w pielęgnowaniu stosunków polsko-węgierskich

Marszałkowie B. Borusewicz i M. Jurek złożyli także wizytę prymasowi Węgier kardynałowi Erdo. Podczas spotkania prymas powiedział, że w ciągu kilku ostatnich lat trzeba było przebudować całe węgierskie prawo, żeby dać wyraz podstawowym wartościom i prawom ludzkim.

Na prośbę marszałka B. Borusewicza doszło do spotkania z szefem klubu parlamentarnego największej opozycyjnej partii Fidesz Zsoltem Nemethem. Spotkanie to nie było zaplanowane w oficjalnym programie wizyty na Węgrzech.

Z. Nemeth przedstawił polskim politykom sytuację po starciach między manifestantami a policją, do których doszło 23 października, w dniu oficjalnych uroczystości z okazji 50. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku. Marszałkowie Sejmu i Senatu podkreślali, że Polska "jest zainteresowana, aby Węgry wyszły z kryzysu jak najszybciej". Marszałek B. Borusewicz stwierdził, że przyjechał do Budapesztu, aby łagodzić i prowadzić do porozumienia. "Nie przyjechaliśmy tutaj, by poprzeć kogokolwiek, ale by uczcić rocznicę węgierskiej rewolucji" - podkreślił.

Podczas spotkań odbytych w Budapeszcie rozmawiano także o polityce zagranicznej i współpracy Polski i Węgier w ramach UE i Grupy Wyszehradzkiej.

Na zakończenie wizyty marszałkowie Sejmu i Senatu wzięli udział w koncercie pod patronatem prezydentów Polski i Węgier, zorganizowanym dla uczczenia polsko-węgierskiej solidarności okazanej w 1956 roku. Wykonane zostały utwory m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara napisane ku czci rewolucji węgierskiej 1956 roku oraz na cześć "Solidarności" w Polsce. Po koncercie marszałek B. Borusewicz długo rozmawiał z Węgrami - uczestnikami walk o wolne Węgry w 1956 r.

Podczas pobytu w Budapeszcie marszałkowie B. Borusewicz i M. Jurek spotkali się także z węgierską Polonią oraz kombatantami polskiego Czerwca '56 i węgierskiej rewolucji.

* * *

25 października 2006 r. marszałek Bogdan Borusewicz przyjął delegację parlamentarzystów gruzińskich z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Gruzji Konstantinem Gabashvili. W spotkaniu wziął udział wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Andrzej Mazurkiewicz.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Polska utrzymuje z Gruzją bardzo dobre stosunki polityczne. "Wspieramy wasze aspiracje do NATO i Unii Europejskiej" - powiedział. Marszałek dodał, że Polska wspiera Gruzję, ponieważ jak każdy kraj ma ona prawo do suwerennych decyzji i w tym kontekście nieporozumienia Gruzji z Rosją napawają niepokojem. Marszałek Senatu pytał gości o przyczyny nieprzybycia delegacji gruzińskiej na Forum Przyszłości Demokracji Rady Europy, które odbyło się 17 października br. w Moskwie.

Odpowiadając, przewodniczący K. Gabashvili stwierdził, że delegacja Gruzji została zaproszona na forum, ale jej członkowie nie otrzymali wiz rosyjskich. Jak powiedział, jest to stały element restrykcji władz Federacji Rosyjskiej w stosunku do obywateli gruzińskich. Przewodniczący zaznaczył, że Gruzja została objęta także restrykcjami ekonomicznymi. Jego zdaniem, polityka Rosji wobec Gruzji nie jest jedynie wynikiem "afery szpiegowskiej", ale efektem zmian, które nastąpiły w ostatnim czasie w Gruzji. Gruzja stała się przodującym krajem w swoim regionie, przeprowadziła szereg udanych reform, poczyniła postępy w demokratyzacji życia, aspiruje do NATO i UE. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Gruzji podziękował Polsce i Polakom za wsparcie w tych dążeniach.

W ocenie marszałka B. Borusewicza, konflikt Gruzji z Rosją będzie wygasać. Jego zdaniem, nie wszyscy rosyjscy politycy popierają restrykcje wobec Gruzji. Marszałek Senatu dodał, że Polska doskonale rozumie dotkliwość wprowadzonych restrykcji ekonomicznych, gdyż w naszych stosunkach ze wschodnim sąsiadem również zetknęliśmy się z podobnymi działaniami.

Senator A. Mazurkiewicz stwierdził, że dobrym stosunkom politycznym między naszymi krajami powinny towarzyszyć również dobre kontakty ekonomiczne. Jego zdaniem, resorty gospodarcze naszych państw powinny podpisać stosowne umowy, umożliwiające zdynamizowanie stosunków gospodarczych.

* * *

27 października 2006 r. marszałek Bogdan Borusewicz przyjął przewodniczącego Izby Deputowanych Kongresu Narodowego Republiki Chile Antonio Leala Labrina. W spotkaniu uczestniczyła senator Ewa Tomaszewska.

Rozmowę zdominowała sprawa systemów wyborczych i politycznych w obu krajach. Antonio Leal Labrin wyjaśnił, że w Chile trwa dyskusja na temat zmiany systemu wyborczego, tak by był bardziej reprezentatywny dla społeczeństwa. Dodał, że zarówno przedstawiciele partii rządzących, jak i opozycyjnych zgadzają się co do konieczności zmiany systemu wyborczego w Chile.

Politycy rozmawiali także o sytuacji w Ameryce Południowej. Przewodniczący Izby Deputowanych mówił o sytuacji po wyborach prezydenckich w Boliwii i Wenezueli. Zaznaczył, że dokonane wybory w tych państwach są wyrazem kryzysu instytucji politycznych. Podkreślił wysiłki międzynarodowych instytucji finansowych zmierzają tam do wsparcia rozwoju instytucji politycznych. W jego opinii, ważne jest wsparcie nie tylko rozwoju społecznego, ekonomicznego, ale także politycznego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment