Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

13 marca 2007 r. wizytę w Senacie RP złożyła przewodnicząca parlamentu Albanii Jozefina Topalli. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Marszałek podkreślił, że stosunki polityczne polsko-albańskie są bardzo dobre. Wyraził zadowolenie, że albańska polityka zagraniczna sprzyja stabilizacji sytuacji w regionie.

Przewodnicząca parlamentu Albanii J. Topalli zaznaczyła, że rząd i parlament albański bardzo sobie cenią stosunki z Polską. Wyraziła nadzieję, że polski parlament ratyfikuje umowę o stabilizacji i stowarzyszeniu Albanii z UE. W opinii przewodniczącej, już wkrótce Albania przystąpi do NATO. Wyraziła nadzieję, że Polska będzie popierać aspiracje europejskie i euroatlantyckie Albanii. Podziękowała za dotychczasowe wsparcie Albanii przez Polskę, a także za udział Polaków w misjach stabilizacyjnych na Bałkanach.

Marszałek B. Borusewicz zapewnił, że Albania może liczyć na wsparcie Polski w dążeniu do NATO i UE. Zaznaczył, iż Polska opowiada się za tym, by Unia Europejska była otwarta na nowych członków. Dodał, że nie przewiduje, by ratyfikacja umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu Albanii z UE napotkała na jakiekolwiek przeszkody w polskim parlamencie. Zdaniem marszałka, łatwiej będzie Albanii zostać członkiem NATO niż UE. "Polska przystąpiła do UE 12 lat po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej" - zaznaczył marszałek.

Zdaniem przewodniczącej J. Topalli, wymiana handlowa między obu krajami jest niewystarczająca. Mówiła, że Albania czeka na polskich inwestorów. Dodała, że w Albanii, która rozwija się bardzo dynamicznie (6-8% PKB rocznie), są obecni wielcy inwestorzy, m.in. z USA i Włoch. Podkreśliła, że albański parlament pracuje nad tym, by prawo było przyjazne dla zagranicznych inwestorów.

W opinii marszałka Senatu, dość trudno będzie przekonać polskich przedsiębiorców do inwestowania w Albanii, bo w 1997 roku wielu z nich straciło zainwestowane tam pieniądze.

Przewodnicząca J. Topalli zaprosiła marszałka Senatu do złożenia wizyty w Albanii.

Podczas spotkania rozmawiano także na temat przyszłego statusu Kosowa.

* * *

14 marca 2007 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej Viktoras Muntianas. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył senator Henryk Górski.

Podczas rozmowy marszałek Senatu podkreślił, że stosunki polsko-litewskie układają się bardzo dobrze. Dodał, że oba kraje oprócz historii łączy wiele wspólnych interesów, a także problemów wymagających rozwiązania. Zaprosił przewodniczącego V. Muntianasa do udziału w konferencji na temat bezpieczeństwa ekologicznego Morza Bałtyckiego w kontekście gazów bojowych spoczywających na dnie tego morza. Konferencja zostanie zorganizowana pod koniec maja br. i do udziału w niej zostaną zaproszeni parlamentarzyści i eksperci ze wszystkich krajów bałtyckich.

Przewodniczący litewskiego Sejmu przyjął zaproszenie i podziękował marszałkowi za tę inicjatywę. W jego opinii, jedynie mówienie jednym głosem w tak ważnych sprawach, jak bezpieczeństwo ekologiczne, i umiędzynarodowienie tego problemu może przynieść efekty.

Podczas spotkania mówiono także o projekcie zwołania połączonego polsko-litewskiego posiedzenia parlamentów obu krajów z okazji święta Konstytucji 3 maja, a także o konieczności zwołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polsko-Litewsko-Ukraińskiego. Tematem rozmowy była również kwestia poszukiwania alternatywnych źródeł energii i problemy rafinerii w Możejkach.

Marszałek B. Borusewicz interesował się losami ustawy o pisowni nazwisk. Przewodniczący V. Muntianas powiedział, że nad projektem tej ustawy pracuje obecnie zespół roboczy i projekt powinien trafić do Sejmu na przełomie marca i kwietnia br.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment