Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


47. posiedzenie Senatu RP

16 grudnia 1999 r.

Oświadczenie

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Rolnicy są tą grupą społeczno-zawodową, która na początku lat dziewięćdziesiątych najwięcej straciła na transformacji ustrojowej w naszym kraju. W opinii Dolnośląskiej Izby Rolniczej, w ostatnich dwóch latach zmniejszyło się zainteresowanie władz ustawodawczych i wykonawczych problemami mieszkańców polskich wsi. Spadają dochody rolników, przy szybko rosnących kosztach produkcji rolnej. Regulacje ustawowe nie nadążają za pogarszającą się sytuacją producentów żywności. Dlatego swoje oświadczenie kieruję do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Poprawa sytuacji polskiego rolnictwa będzie możliwa po spełnieniu kilku istotnych warunków.

Przyspieszyć należy prace nad aktami prawnymi dotyczącymi: gospodarstw rodzinnych, grup producentów rolnych, warunków sprzedaży płodów rolnych, a przede wszystkim umów kontraktacyjnych i kwitów składowych, gospodarowania na terenach górskich i podgórskich oraz dopłat do paliwa rolniczego.

Konieczna jest nowelizacja ustawy o izbach rolniczych, ze zwiększeniem ich kompetencji i zapewnieniem środków na prawidłową realizację zadań. Należy również znowelizować prawo spółdzielcze i prawne regulacje rynku cukrowego, z przypisaniem limitów cukrowych producentom buraka cukrowego oraz z gwarancjami większościowego pakietu akcji dla plantatorów i załóg pracowniczych.

Warunkiem zwiększenia skuteczności inwestycji doradztwa rolniczego jest ich podporządkowanie izbom rolniczym.

Mam nadzieję, że minister Artur Balazs zachce osobiście zainteresować się przedstawionymi przeze mnie wnioskami i poinformować mnie o stanowisku ministerstwa w tych sprawach.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie