Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


61. posiedzenie Senatu RP

29 czerwca 2000 r.

Oświadczenie

Pani Marszałek! Panie i Panowie Senatorowie!

Nowelizacja Karty Nauczyciela, przeprowadzona w lutym bieżącego roku, w sposób zasadniczy zmieniła dotychczasowe zasady wynagradzania nauczycieli.

Wynagrodzenia nauczycieli reguluje art. 30 ustawy - Karta Nauczyciela, wprowadzając pojęcie średniego wynagrodzenia nauczyciela zależnego od kwoty bazowej ustalanej corocznie dla pracowników państwowej sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw. Wprowadzając nowe zasady wynagradzania, ustawodawca w art. 30 ust. 8 ustawy - Karta Nauczyciela zobowiązał się do przekazania niezbędnych środków na średnie wynagrodzenie dla nauczycieli. Organy samorządu terytorialnego prowadzące szkoły powinny w ciągu jednego miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, to jest od 11 maja 2000 r., ustalić nowe wynagrodzenie z wyrównaniem od 1 stycznia bieżącego roku. Samorządy nie mogą jednak wywiązać się z ciążącego na nich obowiązku, ponieważ budżet państwa nie zapewnił środków, o których mowa w art. 30 ust. 8 ustawy - Karta Nauczyciela. Wymieniony przepis wprowadził zasadę 100% gwarantowania przez budżet państwa środków niezbędnych na średnie wynagrodzeni nauczycieli zatrudnionych zgodnie ze standardami, o których mowa w nowych przepisach. Środki te miały być zagwarantowane przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

W trakcie spotkań, które ostatnio odbyłem z samorządowcami mojego okręgu wyborczego, otrzymałem informacje, że środki finansowe, będące w ich dyspozycji z subwencji oświatowej, nie pokrywają nawet w stopniu podstawowym skutków wprowadzonych zmian wynagrodzeń dla nauczycieli. Posłużę się przykładem powiatu olecko-gołdapskiego, w którym skutki regulacji wynagrodzeń dla nauczycieli stosownie do nowych przepisów wynoszą 1 milion 864 tysiące 256 zł, natomiast przyznana subwencja oświatowa wynosi 541 tysięcy 670 zł. Podobnie sytuacja przedstawia się w innych samorządach. Oznacza to, że zapis art. 30 ust. 8 ustawy - Karta Nauczyciela nie został zrealizowany przez budżet państwa, a ciężar wprowadzenia reformy jest przerzucany na samorządy.

Proszę Pana Ministra o informacje, skąd biorą się rozbieżności między naliczoną kwotą subwencji oświatowej dla samorządów a kwotą naliczonych podwyżek dla nauczycieli, wynikającą z wejścia w życie nowych przepisów. Ponadto proszę o informację, w jaki sposób Pan Minister zamierza rozwiązać ten problem.

Z poważaniem

Zygmunt Szczepan Ropelewski


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie