Spis oświadczeń, odpowiedź, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


44. posiedzenie Senatu RP

22 października 1999 r.

Oświadczenie

Ostatnio wiele samorządów, między innymi z Wolsztyna i Chodzieży, nadesłało do mnie uchwały swoich rad powiatów. Zwracają w nich uwagę na bezzasadność prób utrzymania scentralizowanych struktur służb zatrudnienia i gospodarowania Funduszem Pracy. Domagają się, jak piszą, zaprzestania przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej działań zmierzających do nieprzekazywania z dniem 1 stycznia 2000 r. urzędów pracy samorządowi. Podkreślają, że inicjatywy ustawodawcze prowadzące do utrzymania służb zatrudnienia i środków przewidzianych na ten cel w strukturach administracji rządowej są sprzeczne z ustawą o samorządzie powiatowym.

Jedną z pierwszych wielkich i udanych reform państwa, wprowadzonych na początku przemian, jakie przeszła Polska, była reforma samorządowa. Zdała ona egzamin i jest dobrze oceniana przez społeczeństwo.

Społeczność lokalna oczekuje od rządu, który słusznie jest pozytywnie oceniany za zmiany dokonane na polu samorządności, odstąpienia od działań wstrzymujących przekazywanie kompetencji z zakresu zatrudnienia i gospodarowania Funduszem Pracy. Oczywiste jest, że szybkie i sprawne przekazywanie kompetencji w tej kwestii może tylko poprawić wizerunek rządu.

W związku z powyższym chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytania. Po pierwsze, jakimi argumentami kieruje się ministerstwo, blokując przekazywanie kompetencji? Po drugie, czy i kiedy uprawnienia te zostaną przekazane samorządom?


Spis oświadczeń, odpowiedź, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie